КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від _________ 2020 р. № ____
Київ
Про затвердження Порядку проживання та утримання учнів у пансіонах закладів освіти
Відповідно до статті 21 Закону України «Про освіту», статті 1, 8, 20, 28, 31, 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту» та з метою забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти Кабінет Міністрів України постановляє:
-
-
-
- Затвердити Порядок проживання та утримання учнів у пансіонах закладів освіти, що додається.
-
-
-
-
-
- Установити, що:
-
-
2.1) за рахунок коштів державного/місцевих бюджетів здійснюється утримання здобувачів освіти (проживання та харчування) у пансіоні мистецьких ліцеїв, спортивних ліцеїв, військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою, наукових ліцеїв, спеціальних шкіл, навчально-реабілітаційних центрів;
2.2) за утримання однієї дитини у пансіоні ліцею батьки або особи, які їх замінюють, щомісяця вносять плату у розмірі не більше 20 відсотків середньомісячного сукупного доходу на одного члена сім'ї.
-
-
-
- Порядок встановлення плати за утримання учнів у пансіонах ліцеїв встановлюється центральним органом виконавчої влади у сфері освіти.
- Центральним органам виконавчої влади привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.
-
-
Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від ____________________ №___________
ПОРЯДОК
проживання та утримання учнів у пансіонах закладів освіти
- Загальні питання
1. Цей Порядок встановлює умови і правила проживання та утримання здобувачів освіти у пансіонах державних та комунальних закладів освіти (далі – заклади освіти).
- Дія цього Порядку поширюється на пансіон у складі:
- ліцеїв;
- мистецьких ліцеїв;
- спортивних ліцеїв;
- військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою;
- наукових ліцеїв;
- спеціальних шкіл;
- навчально-реабілітаційних центрів.
- У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
пансіонер – здобувач освіти, який проживає та утримується у пансіоні, який є структурним підрозділом закладу загальної середньої освіти, в якому він здобуває освіту;
утримання пансіонерів у пансіоні – забезпечення пансіонерів проживанням та харчуванням відповідно до норм, встановлених законодавством.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Законах України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» та ін.
- Пансіон у складі закладу освіти створюється з метою забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти.
Рішення про створення пансіону приймають у межах повноважень органи державної влади/органи місцевого самоврядування.
5. Загальне керівництво пансіоном здійснює керівник закладу освіти, структурним підрозділом якого він є.
Безпосереднє керівництво пансіоном здійснює заступник директора з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи (за розподілом обов'язків) або завідувач пансіону.
6. Пансіон діє на підставі положення про нього, що розробляється відповідно до установчих документів закладу з урахуванням положень цього Порядку та затверджується керівником закладу освіти за погодженням із органами державної влади/органами місцевого самоврядування.
7. Пансіон розміщується в окремому приміщенні (блоці).
Пансіон, що розміщується в окремому приміщенні поза територією закладу освіти, розташовується у межах пішохідної доступності до нього.
Облаштування і обладнання приміщень пансіонів закладів освіти, що будуються та експлуатуються, здійснюється з обов’язковим врахуванням вимог санітарного регламенту та державних санітарних норм та правил для відповідного типу закладу освіти.
Приміщення пансіону та територія повинні бути доступними для осіб з особливими освітніми потребами відповідно до будівельних норм, державних стандартів і правил.
До функціональної групи житлових приміщень у пансіоні належать: спальний корпус (блок) із спальними та іншими кімнатами для проживання, відпочинку та дозвілля; санвузол та душові кімнати (окремо для хлопчиків і дівчаток); медичний блок; харчоблок; пральня; кімнати для вихователів; кімнати для приготування уроків та індивідуальних занять; кімнати для сушки одягу та взуття та ін.
Усі приміщення пансіону мають використовуватися за їх функціональним призначенням.
8. Спальні кімнати у пансіоні розраховуються не більше ніж на чотири особи та облаштовуються для окремого проживання хлопчиків та дівчаток.
Площа спальних кімнат приймається з розрахунку 6 кв. м на 1 місце.
9. Зарахування здобувачів освіти до пансіону здійснюється відповідно до наказу директора закладу освіти, як правило, на початку навчального року.
10. Зарахування пансіонерів до пансіону протягом навчального року можливе за умови наявності вільних місць для проживання в ньому.
11. Наповнюваність статево-вікових груп у пансіоні (крім пансіонів у складі спеціальних шкіл та навчально-реабілітаційних центрів) становить:
для 5-8 класів – до 20 учнів;
для 9-12 класів – до 25 учнів.
У пансіонах у складі спеціальних шкіл та навчально-реабілітаційних центрів наповнюваність груп відповідає наповнюваності класів (дошкільних груп для дітей старшого дошкільного віку), встановлених для закладів спеціальної освіти.
12. При влаштуванні здобувача освіти до пансіону між керівником закладу та його батьками (іншими законними представниками) або повнолітнім здобувачем освіти укладається договір відповідно до Додатку 1.
Керівник закладу освіти зобов’язаний ознайомити батьків (інших законних представників) або повнолітнього здобувача освіти з умовами проживання, розпорядком дня, умовами відрахування з пансіону, правами та обов’язками пансіонерів, батьків (інших законних представників), правилами техніки безпеки та пожежної безпеки, про що робить відповідний запис у договорі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за підписом пансіонера, його батьків (інших законних представників).
13. Кількість посад працівників пансіону враховується в загальній кількості посад (штатних одиниць) штатних розписів закладів, структурним підрозділом яких є пансіон, що формуються на підставі Типових штатних нормативів закладів світи відповідного типу, затверджених центральними органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать такі заклади освіти.
Медичне обслуговування пансіонерів здійснюється медичними працівниками, які входять до штату закладу освіти або відповідних закладів охорони здоров’я.
14. Працівником пансіону не може бути особа, інформація про яку внесена до Єдиного реєстру осіб, засуджених за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, та посилення відповідальності за злочини, вчинені проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи.
ІІ Умови приймання, проживання і відрахування
-
-
-
- У пансіоні створюються безпечні умови проживання, що унеможливлюють заподіяння пансіонерам фізичної, майнової та/або моральної шкоди, зокрема внаслідок недотримання вимог санітарних, протипожежних та/або будівельних норм і правил, законодавства щодо кібербезпеки, захисту персональних даних, безпеки харчових продуктів та/або надання неякісних послуг з харчування, шляхом фізичного та/або психологічного насильства, експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, приниження честі, гідності, ділової репутації (булінг (цькування), поширення неправдивих відомостей тощо), пропаганди та/або агітації, у тому числі з використанням кіберпростору, а також унеможливлюють вживання на території пансіону алкогольних напоїв, тютюнових виробів, наркотичних засобів, психотропних речовин.
-
-
2. Умови проживання пансіонерів у пансіонах забезпечуються відповідно до вимог санітарного регламенту та державних санітарних норм та правил для відповідного типу закладу освіти.
3. Першочергове право на проживання (до одного навчального року) у пансіоні закладу освіти (крім вихідних, святкових днів та канікулярного періоду) мають здобувачі освіти відповідного закладу освіти:
час проїзду яких міським або приміським транспортом загального користування перевищує одну годину та яким неможливо забезпечити підвезення шкільним автобусом;
яким за протоколом реабілітації передбачено обмеження фізичного навантаження;
в інших випадках, встановлених законодавством, якщо статутом закладу освіти передбачене цілодобове перебування здобувачів освіти у закладі освіти.
Для зазначених категорій пансіонерів, як правило, встановлюється п'ятиденний режим проживання протягом тижня.
4. Як виняток, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, крім тих, які мають опікунів (піклувальників), прийомних батьків, батьків-вихователів, можуть проживати в пансіоні закладу освіти, в якому вони здобувають загальну середню освіту, також у вихідні, святкові дні та під час канікул (постійне проживання).
Керівник закладу освіти, структурним підрозділом якого є пансіон, є опікуном таких дітей відповідно до чинного законодавства.
5. За наявності вільних місць на проживання у пансіоні у складі спеціальної школи та навчально-реабілітаційного центру протягом трьох місяців і більше відповідно до Порядку зарахування дітей на цілодобове перебування до закладів, які здійснюють інституційний догляд і виховання дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 586 (Урядовий кур'єр від 14.07.2020 № 132), можуть влаштовуватись здобувачі освіти на тимчасове проживання за умови зарахування їх на навчання до таких закладів..
Керівник закладу освіти, структурним підрозділом якого є пансіон, не є опікуном таких дітей та не несе відповідальності за їх подальше влаштування.
6. Для проживання пансіонерів на вихідні та святкові дні (крім канікулярного періоду) у пансіоні можуть створюватись чергові групи. Рішення про утворення чергових груп затверджується наказом керівника закладу освіти.
У разі перебування пансіонера в пансіоні у вихідні та святкові дні без заяви його батьків (інших законних представників) директор закладу освіти інформує про це відповідну службу у справах дітей.
7. У період непередбачених обставин, викликаних винятковими погодними умовами і стихійним лихом, тривалими перервами в роботі транспорту, оголошенням загальнонаціонального карантину тощо, органи державної влади/органи місцевого самоврядування можуть приймати рішення щодо цілодобового перебування пансіонерів у пансіоні закладу освіти.
Проживання у пансіоні у період надзвичайних епідемічних ситуацій (пандемій тощо) допускається за умови створення безпечних умов проживання із дотриманням правил та умов протиепідемічного характеру, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я.
8. Влаштування здобувачів освіти закладу освіти до пансіону здійснюється за умови наявності в закладі освіти:
- заяви батьків або інших законних представників здобувача освіти (повнолітнього здобувача освіти);
- відомостей про батьків або інших законних представників, родичів і членів сім'ї (для підтримання зв'язку та родинних стосунків) із зазначенням прізвища, імені, по батькові та контактної інформації;
- виписки з медичної документації за формою № 112/0 «Історія розвитку дитини», затвердженої МОЗ;
- копії форми 063/0 про профілактичні щеплення;
- медичної довідки про санітарно-епідеміологічне оточення (контакт з інфекційними хворими);
- довідки про стан матеріального забезпечення сім'ї (для влаштування до пансіону в складі ліцеїв);
- копії рішення органу опіки та піклування про форму влаштування дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування (для тих, які перебувають під опікою/піклуванням, на повному державному утриманні в прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу);
- для пансіонерів, які підпадають під дію Порядку зарахування дітей на цілодобове перебування до закладів незалежно від типу, форми власності та підпорядкування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2020 р. № 586 “Деякі питання захисту дітей в умовах боротьби з наслідками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 57, ст. 1780) до заяви батьків додається рішення органу опіки та піклування за місцем проживання/перебування сім’ї здобувача освіти.
9. Для влаштування на постійне проживання в пансіоні дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (крім тих, які перебувають під опікою/піклуванням, на повному державному утриманні в прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу), служба у справах дітей за місцем походження дитини подає такі документи:
направлення (путівку) відповідної служби у справах дітей, погоджену відповідним органом управління освітою;
свідоцтво про народження або посвідчення біженця або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, видане відповідно до Закону України “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту”;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності);
відомості про батьків (документи, зазначені в пунктах 23-25 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866) та родичів дитини;
довідку про склад сім'ї або осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, будинку;
документи, які підтверджують право власності дитини на нерухомість (у разі наявності);
висновок про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дитини, складений за формою згідно з додатком 4 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866;
відомості або документи про освіту дитини (для дітей шкільного віку);
дублікат обліково-статистичної картки;
довідку про призначення та виплату пенсії, державної соціальної допомоги, аліментів тощо (у разі наявності);
ощадну книжку дитини або договір про відкриття рахунка в установі банку (у разі наявності);
рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
У разі влаштування дитини, розлученої із сім’єю, яка набула статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, до її особової справи додаються:
акт про виявлення дитини, розлученої із сім’єю, складений за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України;
посвідчення біженця або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
письмова інформація територіального органу ДМС про розшук батьків або інших законних представників та відсутність відомостей про їх місцезнаходження.
10. Відрахування пансіонера із пансіону здійснюється відповідно до наказу керівника закладу освіти. Підставою для відрахування є:
письмова заява батьків (інших законних представників) або повнолітнього пансіонера;
відрахування зі складу здобувачів освіти закладу освіти, структурним підрозділом якого є пансіон;
рішення педагогічної ради закладу освіти у разі грубого порушення пансіонером норм поведінки та правил внутрішнього розпорядку пансіону (систематичного вживання алкогольних напоїв, наркотичних засобів, паління, крадіжки, бійки, приниження людської гідності, умисного псування майна тощо).
11. При поселенні у пансіоні пансіонеру надається ліжко, шафа (місце в шафі) для одягу, стілець, стіл, постільні речі (матрац, подушка, ковдра, постільна білизна) тощо.
Перелік майна, що надається пансіонеру, зазначається у договорі, укладеному між керівником закладу та його батьками (іншими законними представниками) або повнолітнім здобувачем освіти.
12. У разі необхідності (за умови постійного проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, їхтимчасового проживання тощо) у приміщенні пансіону може бути облаштована кімната соціально-побутового орієнтування, призначена для підготовки пансіонерів до самостійного життя, їх соціальної адаптації.
13. Служба у справах дітей за місцем проживання здобувача освітизабезпечує його соціальний захист з урахуванням норм Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 року № 585 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 57, ст. 1779), та Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини» (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561).
14. Виховний процес в пансіоні здійснюється педагогічними працівниками з урахуванням подій культурного життя громади, на території якої знаходиться заклад.
ІІ Утримання пансіонерів
1.Харчування пансіонерів (крім пансіонерів в пансіонах військових (військово-морських, військово-спортивних ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою) здійснюється за нормами, встановленими додатком 4 до постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року № 1591 «Про затвердження норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» (Офіційний вісник України, 2004 р., № 47,ст. 3107).
Харчування пансіонерів в пансіонах військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» та норм продовольчого забезпечення, встановлених Міністерством оборони України в установленому порядку.
-
-
-
- У пансіоні встановлюються такі режими харчування:
-
-
чотириразовий (сніданок, обід, полуденок, вечеря) – у пансіонах ліцеїв та спеціалізованих закладів освіти;
п'ятиразовий (сніданок; другий сніданок; обід; підвечірок; вечеря) – у пансіонах спеціальних шкіл, навчально-реабілітаційних центрів.
-
-
-
- Харчування пансіонерів, яким встановлено 5-денний режим проживання протягом тижня, здійснюється тільки в дні перебування в закладі освіти.
-
-
Компенсація за харчування за дні відсутності у закладі освіти (у тому числі під час організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання, зокрема у разі виникнення надзвичайних ситуацій, карантинних обмежень тощо) не здійснюється.
4. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (крім тих, які перебувають під опікою/піклуванням, на повному державному утриманні в прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу), які за рішенням органу опіки та піклування проживають в пансіонах у період навчання постійно, перебувають у пансіоні на повному державному утриманні відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 1994 р. № 226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування».
Матеріальне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у пансіонах військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв, ліцеїв із посиленою військово-фізичною підготовкою здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та норм забезпечення, встановлених Міністерством оборони України в установленому порядку.
- У разі якщо дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування, яка перебуває під опікою/піклуванням, на повному державному утриманні в прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, проживає в пансіоні закладу освіти, директор закладу щомісяця надає довідку в управління соціального захисту населення щодо суми коштів, використаних на утримання такої дитини в пансіоні.
ІІІ Права та обов'язки пансіонерів та їхніх батьків (інших законних представників)
-
-
-
- Права та обов'язки пансіонерів.
-
-
Пансіонери мають право на:
безпечні, гідні умови проживання, наближені до сімейних із урахуванням індивідуальних особливостей пансіонерів та їх особливих освітніх потреб;
захист своїх прав відповідно до законодавства;
повагу до людської гідності, захист від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю учня;
збереження конфіденційної інформації про особисті освітні потреби пансіонерів;
створення умов дотримання гігієни та конфіденційності під час проживання;
інформування щодо своїх прав та куди звертатися у разі їх порушення;
отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування);
висловлювання своєї власної думки та побажань;
користування бібліотекою, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою закладу освіти, в структурі якого є пансіон, відповідно до затвердженого керівником закладу освіти режиму дня та правил внутрішнього розпорядку закладу;
відвідування батьками (іншими законними представниками) під час проживання у пансіоні;
пересування територією закладу освіти та виходу за територію закладу освіти для дітей до 13 років у супроводі дорослих. Для дітей, старших 13 років із попереднім погодженням з батьками (іншими законними представниками);
доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються під час підготовки домашніх завдань та у науковій іншій діяльності в позаурочний час;
особисту участь у громадському самоврядуванні пансіону;
спеціально створені умови проживання для осіб з особливими освітніми потребами;
вибір щодо участі у виховних заходах, які організовуються у пансіоні;
відпочинок;
Пансіонери зобов'язані:
дотримуватися правил внутрішнього розпорядку пансіону;
дотримуватись правил техніки безпеки, особистої гігієни та санітарних норм;
відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;
поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх хто проживає та працює у пансіоні, дотримуватися етичних норм;
повідомляти керівника закладу про факти всіх видів насильства стосовно пансіонерів, педагогічних, інших працівників пансіону, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб;
завчасно попереджати керівництво пансіону про вихід за територію закладу без супроводу дорослих;
здійснювати постійний взаємозв’язок з відповідальним педагогічним працівником пансіону.
-
-
-
- Права та обов'язки батьків (інших законних представників) пансіонерів
-
-
Права батьків (інших законних представників) пансіонерів:
бути поінформованими про умови та особливості проживання їх дитини у пансіоні;
завчасно отримувати інформацію про всі заплановані у пансіоні педагогічні, психологічні, медичні, соціологічні заходи, дослідження, обстеження, педагогічні експерименти та надавати згоду на участь у них пансіонера;
отримувати інформацію, у тому числі щодо надання соціальних та психолого-педагогічних послуг особам, які постраждали від насильства, стали його свідками або вчинили насильство, про результати навчання своїх дітей (дітей, законними представниками яких вони є) і результати оцінювання якості освіти у закладі освіти та його освітньої діяльності;
подавати керівництву або засновнику закладу освіти заяву про випадки насильства стосовно пансіонерів, педагогічних, інших працівників пансіону;
вимагати повного та неупередженого розслідування випадків насильства стосовно пансіонерів, педагогічних, інших працівників пансіону;
захищати відповідно до законодавства права та законні інтереси своєї дитини;
брати участь у громадському самоврядуванні пансіону, зокрема обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування пансіону;
Обов’язки батьків (інших законних представників) пансіонерів:
дотримуватися умов договору про проживання у пансіоні;
забирати пансіонера на вихідні та канікулярні дні додому;
у разі хвороби пансіонера, або виникнення під час перебування у вихідні дні та канікулярні дні симптомів захворювання поза межами пансіону вчасно попередити керівника пансіону про стан здоров’я пансіонера;
виховувати у пансіонерів повагу до гідності, прав, свобод і законних інтересів людини, законів та етичних норм, відповідальне ставлення до власного здоров’я, здоров’я оточуючих і довкілля;
поважати гідність, права, свободи і законні інтереси пансіонерів педагогічних, інших працівників пансіону;
дбати про фізичне і психічне здоров’я пансіонерів, сприяти розвитку їх здібностей, формувати навички здорового способу життя;
формувати у пансіонерів культуру діалогу, культуру життя у взаєморозумінні, мирі та злагоді між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами, представниками різних політичних і релігійних поглядів та культурних традицій, різного соціального походження, сімейного та майнового стану;
настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства;
дотримуватися умов договору про проживання у пансіоні;
сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків насильства, систематичного вживання алкогольних напоїв, наркотичних засобів тощо;
виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків насильства, в закладі освіти;